Lokalizacja
Lokalizacja:
1) Budynek Urzędu Miasta i Gminy w Prabutach
2) Budynek Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Prabutach.
Opis projektu
Konieczność udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia to obowiązek każdego człowieka. Mając to na uwadze, mój projekt pt. „Ratuj bo możesz – użyj defibrylatora AED” ma na celu zakup i montaż dwóch ogólnodostępnych, zewnętrznych, automatycznych defibrylatorów - AED (Automated External Defibrillator). Defibrylator AED może okazać się jedynym ratunkiem dla osób, które nagle tracą przytomność i przestają oddychać. AED ma zastosowanie w przypadku zatrzymania krążenia, wyzwalające impuls elektryczny w celu przywrócenia prawidłowej akcji serca. W razie konieczności użycia przenośnego defibrylatora należy go włączyć, słuchać poleceń głosowych i zgodnie z nimi postępować. Urządzenie jest całkowicie bezpieczne dla osoby udzielającej pomocy jak i poszkodowanego. AED jest lekkim urządzeniem (waży nieco ponad 1kg) na tyle prostym w obsłudze narzędziem do ratowania życia ludzkiego, że użyć może je również osoba nie mająca z nim wcześniej styczności. AED może uratować życie, jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia.
Urządzenie musi być umieszczone w specjalnej szafce/kapsule, posiadającej moduł grzewczo – chłodzący, zapewniający odpowiednie warunki przechowywania. Kapsuła posiada specjalny filtr, który chroni szafkę przed promieniami UV, nagrzaniem i odbarwieniem. Wymaga też stałego źródła zasilania a wbudowane diody zapewniają jej widoczność po zmroku. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie defibrylatora w szafce/kapsule wyposażonej w alarm/moduł dźwiękowy, informujący o jej otwarciu i informujący służby ratunkowe. Istotne jest odpowiednie oznakowanie defibrylatora AED oraz tablicy instruującej w jaki sposób go użyć. AED zawiera baterię i elektrody, które umieszczone w kasecie przeznaczone są do jednorazowego użytku. Należy je wymienić w razie przeprowadzenia defibrylacji. Proponuję ADE do zastosowania u dorosłych i dzieci. Wmontowana lub dostępna jest również elektroda pediatryczna, dla najmłodszych.
Uzasadnienie
Defibrylatory w miejscach publicznych znacznie zwiększają poziom bezpieczeństwa przechodniów. Nagłe zatrzymanie krążenia może wystąpić wszędzie, z wielu powodów i w różnym wieku. Powinniśmy więc zawsze być przygotowani na konieczność udzielenia pierwszej pomocy. AED powinny być umieszczone w łatwo dostępnych miejscach i uczęszczanych przez ludzi.
Każdy z nas, może stanąć w obliczu konieczności udzielenia pierwszej pomocy osobie nieoddychającej, której serce przestało bić. Ważne jest człowieczeństwo i szybka reakcja osoby znajdującej się w pobliżu poszkodowanego.
AED bez wątpienia podniesie wizerunek tych budynków a nawet prestiż naszego miasta.
Bezawaryjność AED zapewnia moduł autotestu. Funkcja ta sprawia, że defibrylatory AED w większości nie wymagają serwisowania. Dodatkowym atutem jednego z proponowanych miejsc w projekcie są kamery zainstalowane na ścianie budynku UMiG.