Lokalizacja
Pszczeli Przystanek powstanie w Prabutach przy ulicy Koszarowej, numer działki 29 ( własność miasta i gminy Prabuty).
Jest to duży teren nadrzeczny - nad rzeką Liwą. W przeszłości wzdłuż Liwy rozwijało się osadnictwo, funkcjonowało kilkanaście młynów, głównie chlebowych ale też papierniczych. W okresie przedwojennym tereny nadrzeczne w okolicach Prabut były terenami rekreacyjnym i wypoczynkowym dla mieszkańców.
Mieściły się tam kawiarnie, ośrodki wypoczynkowe, restauracje. Były to miejsca spotkań towarzyskich, wydarzeń kulturalnych i koncertów. Chcielibyśmy choć w małym zakresie przywrócić obcowanie naszych mieszkańców z rzeką jak i otaczającą naturą.
Opis projektu
Rewitalizacja terenu oraz zwiększenie bioróżnorodności gatunkowej roślin przy Alei Przyjaciół Pszczół w Prabutach wpłynęło korzystnie na środowisko oraz estetyczny wygląd terenu. Coraz częściej mieszkańcy odwiedzają to miejsce podczas spacerów, jazdy na rowerze a nawet organizują rodzinne pikniki. Właśnie z tego względu wnioskujemy, aby powstał tu Pszczeli Przystanek.
Aleja Przyjaciół Pszczół powstała w 2021r. Fundacja "Miodne Życie" otrzymała grant w ogólnopolskim konkursie ekologicznym "Tu mieszkam, tu zmieniam EKO" Fundacji Santander Bank Polska na realizację tego przedsięwzięcia.
Aleja jest miejscem stworzonym do edukacji i odpoczynku na łonie natury - stanęły tam ławeczki, stojak na rowery, tablice edukacyjne o tematyce pszczelarskiej i owadach zapylających a także powstało miejsce na ognisko.
Najważniejszym etapem powstania Alei były nasadzenia roślin i drzew miododajnych. Dzięki pomocy i wsparciu Przyjaciół Pszczół zostało posadzonych 20 lip oraz ponad 50 krzewów!
W akcji brały udział całe rodziny a zaangażowanie mieszkańców Prabut pokazało jak ważne są wspólne działania! Od małych dzieci, sąsiadów, znajomych, po Radnych Miasta i Gminy Prabuty oraz dzielne wolontariuszki Fundacji Santander Bank Polska (Santander Bank Polska Oddział w Prabutach) - okazuje się, że w "grodzie olbrzyma" nie brakuje osób, którym los nawet małych owadów nie jest obojętny!
Mieszkańcy Prabut (w szczególności mieszkający w blokach), którzy nie posiadają własnych ogrodów chętnie korzystają z miejsc ogólnodostępnych i spędzają wolny czas na łonie natury. Widzimy duże zainteresowanie mieszkańców Prabut terenami jak np. "młyny" w lesie kwidzyńskim lub boisko w Sanatorium.
Pszczeli Przystanek powstanie w dzielnicy Zatorze, przy ul. Koszarowej. Jest to duży teren nadrzeczny - nad rzeką Liwą. Chcielibyśmy choć w małym zakresie przywrócić obcowanie naszych mieszkańców z rzeką jak i otaczającą naturą.
W ramach projektu Pszczeli Przystanek planujemy:
1. zakup i montaż huśtawek dla dzieci (2 szt.) - podwójna huśtawka z siedziskiem dla dzieci starszych i dla młodszych z bocznymi zabezpieczeniemi oraz huśtawka "bocianie gniazdo"
2. zakup i montaż zadaszonych stołów z ławkami (2 szt.) - na wzór stołów znajdujących się na plaży miejskiej nad jeziorem Dzierzgoń.
Na Alei Przyjaciół Pszczół jest wyznaczone miejsce na ognisko, dlatego ustawienie stołów tuż obok bardzo przyda się do wygodnej konsumpcji i organizowaniu rodzinnych pikników. Przy stołach będzie można również grać w planszówki, malować, a nawet uczyć się na świeżym powietrzu.
Aby zapewnić miły czas na świeżym powietrzu najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, planujemy zakup i montaż huśtawek. Już teraz dzieci z dzielnicy Zatorze, ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Prabutach oraz pobliskiej placówki OREW chętnie korzystają z uroków tego miejsca.
Pszczeli Przystanek będzie ogólnodostępnym miejscem na odpoczynek i zregenerowanie sił lokalnej społeczności na łonie natury. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu z Aleją Przyjaciół Pszczół można będzie połączyć relaks z edukacją o owadach zapylających, poznać rośliny miodo- i pyłkodajne oraz korzystać z dostępności lasu i rzeki. Będzie to miejsce bardzo atrakcyjne zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Uzasadnienie
Mieszkańcy gminy Prabuty coraz bardziej dbają o kondycję i swoje zdrowie. Szukają atrakcyjnych miejsc do spacerów, nordic walking, biegania czy jazdy na rowerze. Pszczeli Przystanek ze względu na bliskość rzeki, lasu a zarazem fakt, że mieści się w obrębie miasta stanie się częstym miejscem odwiedzin mieszkańców.
Pszczeli Przystanek będzie mógł być wykorzystywany także w innych celach:
- prowadzenia zajęć biologii/ekologii na łonie natury
- organizowania spotkań tematycznych zorganizowanych grup
- organizowania pikników, festynów, heppeningów itp.
- stworzenia mieszkańcom miejsca na aktywny wypoczynek lub spokojne leniuchowanie na świeżym powietrzu
- udostępnianie terenu pod wystawy plenerowe
Będzie to miejsce bardzo atrakcyjne zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Każdy miłośnik natury znajdzie tu cząstkę siebie!