Opis projektu
Miasto jest ekosystemem sztucznym stworzonym przez człowieka, który wymaga stałego nadzoru i zarządzania. W mieście to człowiek decyduje jak będzie wyglądać infrastruktura, architektura i czy będzie w tym wszystkim miejsce na zieleń. Rośliny w parkach, na skwerach i wzdłuż ulic bezapelacyjnie łagodzą miejski klimat, dają nam zbawienny cień i obniżają temperaturę kumulując wodę i spowalniając jej odparowywanie z powierzchni. Szpalery drzew, krzewy, rabaty i łąki są doskonałym elementem uzupełniającym architekturę danego miejsca i jednocześnie przynoszą wiele korzyści.
Planując zagospodarowanie przestrzeni zielonej w mieście należy wziąć pod uwagę funkcjonalność nasadzeń, koszt pielęgnacji i wymagania danej grupy gatunków. Istnieją miejsca w których bezzasadne będzie sadzenie drzew ponieważ fragment ziemi jest zbyt mały aby sprostało to wymaganiom chociażby zapotrzebowania rośliny na wodę. Funkcja biologiczna drzew to przede wszystkim produkcja tlenu, oczyszczanie powietrza z pyłów i szkodliwych gazów, stwarzanie warunków dla bytowania w mieście pożytecznych ptaków i owadów. Drzewa w sposób mechaniczny zmniejszają siłę wiatrów, dają cień w lecie.
Projekt zakłada posadzenie szpaleru/ alei drzew przy ulicy łączącej ulice Jagiełły z Daszyńskiego w Prabutach. Zakłada się posadzenie 16 sztuk drzew gatunku rodzimego jakim jest lipa drobnolistna.
Posadzone drzewa będą mieć obwód pnia co najmniej 15 cm i wykształconą koronę dzięki temu na efekty estetyczne nie będzie trzeba długo czekać. Dodatkowym elementem nadającym charakter, uzupełniającym krajobraz, będzie założenie/wysianie łąki kwietnej na terenie zielonym pomiędzy chodnikiem a parkingiem. Łąka jest fenomenalną alternatywą dla trawników i typowych skwerów, które w ostatnich latach z racji na deficyty wody i długotrwałe susze wysychają w okresie letnim. Łąkę kosi się raz w roku, na jesień, po wysianiu się samoistnym roślin, jest to jedyny zabieg pielęgnacyjny. Opieka, pielęgnacja miejskich łąk kwietnych, w późniejszych latach, w miarę powiększania się terenów miejskich obsianych łąkami, może stanowić oszczędności w budżecie miasta.
Projekt może stać się początkiem wieloletniej inicjatywy rozwoju zielonej architektury Prabut.
Uzasadnienie
W Prabutach przy realizacji inwestycji rzadko uwzględniane są aspekty ekologiczne w tym nasadzenia roślinności, zakładanie rabat, sadzenie drzew, zatrzymywanie wody w przyrodzie. Niekiedy, podczas realizacji inwestycji, niezbędne jest usuwanie drzew, krzewów itp. Po realizacji inwestycji powstają miejsca, które stają się swojego rodzaju "pustynią".
Sadzenie drzew, zakładanie łąk kwietnych, zmniejszają skutki zmian klimatu oraz pozytywnie wpływają na estetykę danego miejsca. Poprzez sadzenie drzew niwelowane są tzw. "miejskie wyspy ciepła", lokalny klimat staje się bardziej przyjazny, a przestrzeń publiczna jest bardziej urozmaicona. Projekt będzie służył wszystkim mieszkańcom zmierzającym w stronę dworca PKP, targowiska czy parku handlowego. Jednocześnie pozytywnie wpłynie na atrakcyjność miasta i wizerunek miasta dbającego o środowisko naturalne i podejmującego działania w kierunku łagodzenia skutków zmian klimatu.